Eleganckie sposoby na nakrycie stołu na co dzień i od święta

Eleganckie sposoby na nakrycie stołu na co dzień i od święta

W pogoni za karierą mamy niewiele czasu na wspólne celebrowanie z rodziną wszystkich posiłków. Najczęściej w domu jemy tylko szybką obiadokolację. Talerze stawiamy na pustym, drewnianym blacie, który przecież łatwo i szybko można umyć. Nie trudzimy się dekorowaniem stołu, stawianiem świec czy wybieraniem serwetek. A szkoda – nic tak nie poprawia apetytu, jak eleganckie i wykwintne nakrycie. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stół nakryty do posiłku – nie tylko od święta.

Zaczynamy nakrywać stół – wybieramy obrus i serwetki

Najprostsza, a jednocześnie najlepsza jest klasyka. Wybierzmy więc białe obrusy i nie obawiajmy się monotonii. Za chwilę złamiemy ją, stosując bieżniki czy serwetki. Jeśli nasz stół jest długi, warto położyć na środku blatu bieżnik – najlepiej w odcieniu zbliżonym do stylizacji pomieszczenia, w którym jemy. Dzięki temu nakrycie będzie stanowiło jedną całość z wnętrzem, a nie jedynie wyrwanym z kontekstu elementem. Niezastąpione okażą się również serwetki flizelinowe, które stanowią nie tylko dekorację przy talerzach, ale również zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi wypadkami w trakcie jedzenia. Podobną funkcję będą pełnić ażurowe podkładki pod talerze. Unikniemy plam na obrusie, a ich delikatny, koronkowy wzór będzie zdobił nakrycie.

elegancki bieżnik

Co powinno znaleźć się na nakrytym stole?

Liczba elementów, które powinny znaleźć się na naszym stole, w dużej mierze zależy od wielkości samego mebla. Do wyboru mamy:

  • serwetniki,
  • świece,
  • wazony,
  • szkło dekoracyjne,
  • patery.

Z pewnością niezastąpione okażą się serwetniki. Nie zajmują wiele miejsca, a jakże ułatwiają życie. W razie potrzeby wystarczy sięgnąć po papierową serwetkę, by wytrzeć usta czy dłonie. To wręcz konieczny element wyposażenia według zasad savoir vivre przy stole. Równie przydatne okażą się kieszonki na sztućce. To elegancki sposób położenia kompletu sztućców, który dodatkowo zabezpiecza je przed przypadkowym spadnięciem na podłogę. Wybierzmy wykwintny wzór kieszonek, który będzie harmonizował się z pozostałymi elementami nakrycia.

złoty serwetnik

Dekoracje stołu

Wiele elementów nakrycia wydaje się całkowicie zbędna przy stole. Nie służą jedzeniu, nie mają żadnej praktycznej funkcji, a jednak powinny się na nim znaleźć. Najlepszym przykładem takiego wyposażenia są wazony szklane pełne kwiatów. O wiele przyjemniej jest spożywać posiłek przy takich dekoracjach na stół. Są wręcz obowiązkowe w sezonie wiosenno-letnim. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być również inne szkło, wykorzystywane przy nakryciach stołowych. Mowa o: bombonierach, paterach, misach, słojach. Możemy dzięki nim stworzyć prawdziwie niesamowite dekoracje, takie jak zamknięte w słoju lilie wodne czy żywe orchidee. Te propozycje są idealne na lato, kiedy dnie są długie, a nawet kolację spożywamy w świetle słońca. Zimą, kiedy na dworze robi się ciemno, idealne okażą się świece ozdobne, które możemy postawić na stole. Każdy posiłek nabierze niesamowitego charakteru i zmysłowości. Zarówno na co dzień, jak i od święta swoje miejsce na blacie znajdą świeczniki szklane, w których możemy umieścić świece Tealighty, ale również długie, pieńkowe.

świeczniki szklane

Przygotowanie takiego nakrycia stołu wymaga nieco pracy, ale naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu. Teraz dopiero możemy zaprosić całą rodzinę do wspólnego posiłku, który stanie się uwieńczeniem ciężkiego dnia pracy. Chwila ta stanie się jedną z najbardziej wyczekiwanych przez wszystkich domowników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl