Jak nakryć do stołu - poradnik krok po kroku

Jak nakryć do stołu - poradnik krok po kroku

Rodzinny obiad nie zawsze musi odbywać się zgodnie z zasadami savoir vivre, jednak istnieją sytuacje, podczas których warto zwrócić uwagę na odpowiednią zastawę i rozmieszczenie sztućców. Odpowiednio przygotowany stół zaprezentuje się stylowo, dodając dobrej atmosfery we wnętrzu już od samego początku, a to sprzyjać będzie przyjemnemu rozwojowi całego przyjęcia. Jak zastawić stół, aby zrobić dobre wrażenie na gościach?

Savoir vivre przy stole

Zasady savoir vivre, czyli dobre maniery, przydają nam się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy przygotować wytworne przyjęcie, wymagające eleganckiego wystroju. Znając zasady etykiety, powinniśmy posiadać wiedzę na temat tego, jak ustawić sztućce oraz poznać dokładnie zasady nakrywania do stołu, które wcale nie są trudne.

Savoir vivre to nie tylko samo ułożenie sztućców. Rozpoczynając nakrycie stołu do obiadu, warto rozpocząć od obrusa. Powinien on być nie tylko elegancki, ale również świeżo wyprany i wyprasowany. Warto postawić na obrus plamoodporny, który po przyjęciu łatwiej będzie wyprać. Jeżeli chodzi o ustawienie naczyń, przed rozpoczęciem posiłku powinny znajdować się na nim jedynie trzy talerze: podkładkowy, płaski i przekąskowy. Zupę oraz deser przynosi się w specjalnie przeznaczonych do tego naczyniach podczas posiłku. Przy poszczególnych naczyniach można ustawić filiżanki z talerzykami, do których goście sami będą mogli nalewać napoje z przygotowanych wcześniej dzbanków.

Jak ułożyć sztućce na stole?

Przygotowujesz wytworne przyjęcie i zastanawiasz się, po której stronie sztućce? Według zasad etykiety, sztućce, które będą używane w pierwszej kolejności, należy ustawić jak najdalej od talerzyka, a łyżeczka lub widelczyk, przeznaczone do spożywania deseru powinny znaleźć się nad talerzem. Stosując się do zaleceń, dotyczących ustawienia sztućców, trzeba pamiętać, aby skierować ostrze noża w stronę nakrycia.

BIEŻNIK FLIZELINOWY DUNI EVOLIN BIAŁY FAKTURA LNU 41CM X 24M

Nakrycie stołu - serwetki

Dbając o odpowiednie nakrycie stołu na przyjęcie, nie można zapomnieć o serwetkach, które powinny pełnić rolę elementu praktycznego, jak i dekoracyjnego. Niezależnie od tego, gdzie urządzamy przyjęcie, jako produkt, pasujący do dowolnej zastawy, sprawdzą się serwetki flizelinowe. Charakteryzują się one wyższą gramaturą, co oznacza, że są bardziej wytrzymałe od serwetek tradycyjnych. A jeżeli chcemy przyjąć naszych gości w jak najlepszym stylu, powinniśmy zadbać o to, aby każdy drobiazg był najwyższej jakości. Jeżeli chodzi o kolor serwetek na stół, należy dobrać go w taki sposób, aby ładnie komponował się z innymi elementami nakrycia.

SERWETKI FLIZELINOWE PAW AIRLAID TŁOCZONE SREBRNE 40X40CM 50SZT.

Wybór innych dekoracji do nakrycia stołu

O tym, czy przyjęcie będzie udane, decyduje atmosfera. A tę najlepiej stworzyć, przygotowując nie tylko odpowiednią zastawę, ale także dobierając stosowne dekoracje do salonu. Na co jeszcze warto postawić, aby przygotować eleganckie nakrycie stołu do obiadu?

Bieżniki

Bieżniki to elementy, które pojawiają się chyba w każdym podręczniku pod tytułem “jak zastawić stół”. Stanowią one idealne uzupełnienie każdego obrusu, pozwalając na ciekawe zaakcentowanie całego wystroju. Kolor bieżnika najlepiej wybrać tak, aby wyróżniał się na tle ułożonej serwety. Warto zwrócić uwagę na modne bieżniki flizelinowe, które, podobnie jak wspomniane wcześniej serwetki, zachwycą elegancją i wytrzymałością. Podczas przygotowywania przyjęcia na specjalną okazję, np. z okazji świąt, można dodatkowo wybrać elementy, wyróżniające się odpowiednim nadrukiem. Jednak tworząc typowe wytworne nakrycie stołu najlepiej postawić na bieżniki gładkie.

BIEŻNIK NA STÓŁ DUNICEL GLITTER 40CM X 24M 4 ROLKI

Pokrowce na krzesła

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy przyjęcie w domu, czy na specjalnej sali, dobrze jest pomyśleć o dekoracjach, wychodzących poza nakrycie stołu i skupić się także na krzesłach. Eleganckie pokrowce na krzesła nie tylko dodają wytworności i finezji, ale też sprawią, że goście na pewno poczują się docenieni, kiedy przyjmiemy ich w tak pięknie ozdobionym pomieszczeniu.

Świece

Nie ma chyba lepszego „poprawiacza” nastroju, niż płomień świecy, okalający swym blaskiem otoczenie. Nie wystarczy wiedzieć, jak ustawić sztućce, aby zapewnić gościom miły czas. Stawiając na dekoracje, jakimi są świece ozdobne, z pewnością uda nam się każdą z zaproszonych osób wprowadzić w stan odprężenia, co z kolei wpłynie na rozluźnienie atmosfery. Dla podkreślenia elegancji, świece warto włożyć w stylowe, świeczniki kryształowe.

ŚWIECZNIK KRYSZTAŁOWY GLAMOUR SREBRNY 40CM 1 SZT.

Jak nakryć do stołu - podsumowanie

Dlaczego warto wiedzieć, jak zastawić stół? Savoir vivre to zasady etykiety, pozwalające stworzyć przyjęcie, które odbędzie się w wytwornej, pełnej finezji atmosferze. Kilka powyższych rad z pewnością ułatwi przygotowanie zastawy i poprawne rozstawienie naczyń każdemu, kto w najbliższym czasie planuje przyjąć gości w eleganckim stylu. Warto pamiętać, że wiedza, dotycząca tego, po której stronie widelec, a po której nóż, może przydać się nam w życiu więcej razy, niż się wydaje. Ładne udekorowanie najważniejszego elementu przyjęcia to pierwszy krok do tego, aby urządzić niezapomnianą imprezę dla ludzi, którzy cenią sobie wytworność i wyniosły ton każdego elementu otoczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl