Wystrój małej restauracji. Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Wystrój małej restauracji. Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Aranżacja małej restauracji może stanowić dość duże wyzwanie, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby, pomimo niewielkiego metrażu, wnętrze wydawało się przestronne. Projektanci wnętrz od dawna stosują tricki, które umożliwiają optyczne powiększenie pomieszczenia, wykorzystując do tego odpowiednie meble i dodatki. Wiedza na temat tego, jakie elementy wyposażenia mogą nam w tym pomóc, pozwoli stworzyć miejsce przytulne, ale nieprzytłaczające. Zobaczmy, jak optycznie powiększyć wystrój małej restauracji.

Jasne kolory na powiększenie przestrzeni małej restauracji

Jedną z metod optycznego powiększania przestrzeni, jest urządzenie pomieszczenia w jasnych kolorach. Jak to działa? Otóż jaśniejsze barwy w lepszy sposób odbijają światło, co sprawia, że całe wnętrze wydaje nam się większe, niż jest w rzeczywistości. W przypadku ciemnych kątów i bardziej ponurych barw efekt może być odwrotny i sprawić, że restauracja będzie wyglądać na małą i ciasną. Zimna temperatura barw korzystna jest także w niewielkich restauracjach, do których nie docierają promienie słoneczne. Warto więc postawić na jasne firanki, najlepiej krótkie, aby zapewniały odpowiedni dostęp światła do wnętrza. Obrusy w błękicie, bieli lub jasnym fiołkowym kolorze sprawią, że pomieszczenie nabierze nieco więcej przytulności. Oczywiście wszystko to warto dopełnić ładnie kontrastującymi kolorystyczne, ale również nie zbyt ciemnymi serwetkami na stół. Do jasnego obrusu świetnie sprawdzą się złote lub srebrne dodatki, które podkreślą chłodny charakter wystroju małej restauracji, a jednocześnie wpłyną na lepszy wizualny odbiór wnętrza.

SERWETKI FLIZELINOWE PAW AIRLAID MONOCOLOR SREBRNE 40X40CM 50SZT.

Lustra do dekoracji małej przestrzeni!

Zastanawiając się, jak optycznie powiększyć małą restaurację, dodanie do wystroju luster będzie świetnym pomysłem. Lustro stanowi bardzo prosty sposób na stworzenie niewielkiego wnętrza, które wydawać się będzie znacznie przestronniejsze niż w rzeczywistości. Nie chodzi o to, aby wszystkie ściany tonęły w zwierciadłach, warto jednak wykorzystać większe lustra na ścianach, np. jedno naprzeciwko wejścia a drugie na jednej z bocznych ścian. Zapewni to wrażenie „niekończącej się przestrzeni” i sprawi, że lokal od razu nabierze rozmiarów.

Oprócz samych luster, do dekoracji wykorzystać można także lustrzane podstawki, na których warto ułożyć świeczniki, świece lub inne elementy dekoracji. Takie ozdoby również odbiją światło, pozwalając na osiągnięcie lepszego efektu wizualnego.

ŚWIECA KULA LUSTRZANA MIRROR EFFECT ZŁOTA 10CM

Postaw na lekkie krzesła i meble

Ciężkie, masywne wyposażenie nie pasuje do małych wnętrz, ponieważ może potęgować wrażenie ciasności. Znacznie lepiej jest postawić na lekkie stoły i krzesła, które można z łatwością przesunąć z miejsca na miejsce. Tworząc aranżację małej restauracji, warto wybrać meble w kolorze jasnego drewna, gdyż takie nie tylko świetnie skomponują się z jasnymi dodatkami, ale również same bezpośrednio wpłynąć na ładny wystrój. Chcąc optycznie powiększyć lokal, trzeba zadbać także o odpowiednie rozmieszczenie mebli. Powinny one znajdować się w pewnych odstępach, umożliwiając stworzenie stosownej ilości miejsc dla gości, ale bez zbędnego zapełniania wolnej powierzchni.

Odpowiednie dodatki powiększą wizualnie małą restaurację!

O kilku dodatkach, które mogą wpłynąć na optyczne zwiększenie przestrzeni, wspomnieliśmy już w poprzednich akapitach. Jeżeli jednak chcemy jeszcze bardziej zaakcentować ten efekt, możemy wybrać kilka innych drobiazgów, które również w ciekawy sposób pomogą w stworzeniu niewielkiego, ale przestronnego wnętrza.

Szklane naczynia

Szklane naczynia, takie jak słoje czy wazony to elementy dekoracji, które świetnie wpasują się w jasne wnętrze. Jeżeli do pomieszczenia dociera światło, w ciekawy sposób będą odbijać one promienie słoneczne, wpływając na optyczne poszerzenie przestrzeni. Podobnie będzie wyglądać ich rola w przypadku światła sztucznego. Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na gościach i udekorować lokal w ładnym stylu, można także wykorzystać szklane ozdoby wiszące, w których warto umieścić jakieś kolorowe dodatki, które wpłyną na zwiększenie przytulności. Warto pamiętać, że dobra atmosfera w lokalu gastronomicznym jest ważna, jeżeli chcemy przyciągnąć do niego gości, a wykorzystanie pojemników ze szkła jako dekoracji, to z pewnością ciekawa opcja dla miejsca o niewielkim metrażu.

Świeczki

Świece ozdobne stanowią uniwersalną dekorację, która sprawdzi się w dowolnym wnętrzu. Kluczem jest odpowiedni dobór rodzaju ozdoby do danej aranżacji. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu przy wystroju małej restauracji, warto postawić na świeczki lustrzane, czyli takie, które zapewnią efekt odbicia światła i otoczenia, niczym małe lustra. Dobrą opcją będą tutaj świece pieńkowe, które ładnie skomponują się na tle lekkich mebli w jasnym kolorze. Można do nich dobrać lekkie drewniane podstawki, co razem zapewni ciekawy, finezyjny efekt.

ŚWIECA PIEŃKOWA LUSTRZANA MIRROR EFFECT SREBRNA 15CM Φ8CM

Inną opcją stworzenia zgrabnej dekoracji przy pomocy świeczek, są świece kule. Można je wykorzystać jako element większej dekoracji, na przykład umieszczając je w misce z wodą lub szklanym pojemniku wiszącym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl